Biblioteczka w salonie – pomysły na przechowywanie książek!

Biblioteczka w salonie – pomysły na przechowywanie książek!
Jerzy Marchniewicz
Jerzy Marchniewicz
Do salonu
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Przechowywanie książek w salonie pozwoli mieć je na wyciągnięcie ręki. To także świetny sposób, by podzielić się z gośćmi Twoim gustem czytelniczym. Dowiedz się, jak najlepiej zaaranżować biblioteczkę.

Miej książki pod ręką

Jeśli chcesz mieć biblioteczkę dosłownie „pod ręką”, możesz poszukać na rynku sof i narożników ze specjalnym podłokietnikiem z wnękami. Takie rozwiązanie pozwoli Ci zaoszczędzić wiele miejsca, a jednocześnie będzie bardzo wygodne. Największym minusem jest jego niska popularność, przez co może być trudno znaleźć sofę odpowiadającą Twoim upodobaniom.

Postaw na klasykę

Możesz też wybrać po prostu stojące regały na książki. To najpopularniejsze rozwiązanie, a co za tym idzie także najchętniej modyfikowane. Na rynku można znaleźć wiele różnych typów. Różnią się one rozmiarami, kształtami, kolorami i materiałami. Dostępne są regały w stylu industrialnym, minimalistycznym lub nawet klasycznym – wiktoriańskim. Jeśli masz mało miejsca w salonie i chcesz umiejętnie wykorzystać każdy skrawek przestrzeni, możesz też sięgnąć po modułowe konstrukcje lub meble o nietypowych, skośnych kształtach.

Ten wybór nie musi wiązać się z dużymi kosztami. Lekkie, małe regały z płyty wiórowej to nowoczesne, tanie rozwiązanie. Z drugiej strony na rynku znajdziesz też trwałe, solidne konstrukcje łączące metal z drewnem.

Co powiesz na witrynę?

Witryna jeszcze niedawno była często spotykanym meblem w polskich domach. Z czasem straciła popularność, jednak wciąż może być świetnym elementem wystroju salonu. Jej przeszklone drzwi pozwolą zobaczyć Twoją kolekcję książek i, co najważniejsze, uchronią ją przed kurzem. To najlepsze rozwiązanie dla zapalonych kolekcjonerów. Posiadacze rzadkich tomików zabezpieczą je, a jednocześnie należycie wyeksponują za szklanymi drzwiczkami. Dodatkowo, jeśli kiedykolwiek spotkał Cię problem szarzenia grzbietów, z pewnością docenisz zalety witryny.

Trzeba wspomnieć, że najlepiej sprawdzi się ona w tradycyjnym, rustykalnym salonie. Dobrze dopełni również pomieszczenie miłośnika antyków.

Zaaranżuj bibliotekę wokół telewizora

Twoja ściana za telewizorem wydaje się niezagospodarowana? Możesz umieścić na niej swoją kolekcję książek! Nie musisz się przy tym obawiać, że biblioteczka będzie wizualnie przytłaczać oglądających. Jeśli będzie symetryczna i utrzymana w jednolitej kolorystyce, stanie się wyjątkową ramą dla Twojego telewizora. Przy jej instalowaniu pamiętaj jednak, by zachować odstęp od wylotów wentylacyjnych TV. Ich zakrycie mogłoby wiązać się z przegrzewaniem telewizora, ale też destrukcyjnym rozgrzewaniem książek. Wzrost temperatury wpływa bowiem na zachodzenie niekorzystnych dla papieru procesów chemicznych, które mogą zmienić jego strukturę.

Biblioteczka jedyna w swoim rodzaju

Jeśli żaden ze wspomnianych wcześniej pomysłów nie przemawia do Ciebie, nie martw się! Możesz zlecić wykonanie wymarzonej biblioteczki profesjonalistom. Stolarz pomoże Ci przygotować autorski projekt, który będzie pasować idealnie do Twojego salonu. Wspólnie dobierzecie najlepsze materiały i barwy. Wybierzesz styl, rozmiar i kształt.

Zdj. główne: Jonathan Borba/unsplash.com

Jerzy Marchniewicz
Jerzy Marchniewicz zajmuje się aranżacją wnętrz i pisaniem artykułów. Ukończył studia z zakresu architektury wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a nastepnie pracował w różnych biurach projektowych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać  okładziny do swojego domu?
Jak wybrać okładziny do swojego domu?
Odkryj z nami sposób na wybór idealnych okładzin do swojego domu, które podkreślą jego charakter i spełnią Twoje oczekiwania. Znajdź inspiracje i praktyczne porady.
Ostatnie wpisy