Salon z kuchnią

KUCHNIA Z SALONEM – O CZYM TRZEBA PAMIĘTAĆ?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Połączenie kuchni z salonem to często stosowany sposób organizacji wnętrza mieszkania w nowoczesnym budownictwie. Wymyślony przede wszystkim dla optycznego powiększenia malutkich salonów, czy lepiej powiedzieć pokojów dziennych. Jednak ten sposób optymalizacji powierzchni sprawdził się i przyjął również w mieszkaniach czy domach, gdzie nie można narzekać na małą powierzchnię. Przeciwników takiego rozwiązania jest mniej więcej tyle samo co zwolenników, a wady tego rozwiązania miłośnicy przekuwają na zaletę.

O czym warto pamiętać kiedy masz kuchnię z salonem?

Decydując się na połączenie kuchni i salonu w jedną mieszkalną przestrzeń warto wcześniej przemyśleć kilka rozwiązań, które ułatwią funkcjonowanie i pozwolą na swobodne korzystanie z obu funkcji pomieszczenia. Trzeba pamiętać o pewnych cechach, które zawsze przytaczają przeciwnicy tego rozwiązania, czyli o zapachach i nieustannym bałaganie. Kuchnia i salon zaprojektowane z myślą o wspólnej koegzystencji powinny poradzić sobie z tym przeciwnościami.

Odprowadzanie zapachów

Niezwykle istotne dla kuchnio-salonu jest odprowadzanie z niej zapachów towarzyszących gotowaniu. Dlatego rozwiązanie to wymaga naprawdę wydajnej wentylacji i warto dokładnie przemyśleć jej funkcjonowanie, by osiągnąć maksimum korzyści. Sprawna wentylacja, wysokiej jakości okap są w stanie rozwiązać problem niechcianych zapachów. Z drugiej strony kuchnio-salon najczęściej stosuje się w mieszkaniach małych, tzw. kawalerkach, gdzie główny lokator niewiele gotuje lub w mieszkaniach naprawdę dużych, gdzie dodatkowe okna i drzwi prowadzące choćby na taras pomagają w niwelowaniu zapachów.

Jak ukryć bałagan?

Nie da się uniknąć bałaganu w kuchni, który powstaje podczas przygotowywania posiłków. Wiele można zrobić, by poukrywać chaos kuchenny już po posiłkach, ale w trakcie ich przygotowania nie da się go uniknąć. Dlatego warto przygotować się do tego tematu wcześniej. Jednym ze sposobów ukrycia kuchennego bałaganu jest odpowiednia aranżacja przestrzeni. Pomiędzy blatem z kuchenką i miejscem do prac brudnych a częścią wypoczynkową salonu można ustawić wyspę, która będzie stanowić naturalną przeszkodę. Jeżeli na wyspę nie ma miejsca, warto ustawić duży jadalniany stół. Osoby siedzące w części wypoczynkowej na fotelach będą widziały blat stołu, ale już nie naczynia w zlewozmywaku.

Jak ogarnąć chaos?

Stosując rozwiązanie połączenia kuchni z salonem warto już wcześniej zadbać o systemowe ograniczanie typowego dla kuchni chaosu. Warto tutaj zacząć od szafek kuchennych pozbawionych wszelkich uchwytów. Gładkie powierzchnie frontów, bez żadnych ozdobników czy kolorowych uchwytów wyeliminują jeden z systemów wprowadzających chaos.

Innym sposobem jest maksymalne ograniczenie przedmiotów stojących na widoku. Wszelkie słoiczki z przyprawami, sztućce do gotowania, ściereczki, kalendarze, butelki z oliwą, solniczki czy maselniczki powinny znaleźć swoje miejsce za drzwiami szafek. Na wierzchu mogą zostać naprawdę niezbędne przedmioty, czyli szafki i sprzęt AGD.

Polecane artykuły
InspiracjeSalon z kuchnią

Jak skutecznie i bezpiecznie zabezpieczyć swój dom i ogród przed owadami latającymi?

Zapewnij swojemu domowi i ogródowi skuteczną ochronę przed latającymi owadami. Poznaj bezpieczne metody, które pomogą Ci utrzymać owady z dala od Twojego gospodarstwa domowego.
Czytaj więcej
InspiracjeSalon z kuchnią

Jak wybrać idealne kruszywo do dekoracji twojego ogrodu?

Poznaj praktyczne wskazówki które pomogą Ci wybrać idealne kruszywo ogrodowe, dodające uroku i funkcjonalności twojemu zielonemu zakątkowi.
Czytaj więcej
InspiracjeSalon z kuchnią

Jak wybrać idealne oświetlenie zewnętrzne wiszące do twojego ogrodu?

Poszukujesz doskonałego oświetlenia do swojego ogrodu? Dowiedz się, jakie są rodzaje, jak je wybrać oraz na co zwrócić uwagę przy zakupie lamp wiszących zewnętrznych.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *