Jak poprawnie zamontować wannę?

Jak poprawnie zamontować wannę?
Dagmara Szulc
Dagmara Szulc
DIY
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Poprawny montaż wanny na pierwszy rzut oka wydaje się czymś skomplikowanym, jednak niejednokrotnie po zapoznaniu się z instrukcją dostarczoną przez producenta okazuje się, że wcale nie jest to takie trudne. Przed przystąpieniem do samodzielnego montażu wanny należy zapoznać się z kilkoma podstawowymi zasadami, dotyczącymi przygotowania wanny i jej podłączenia do instalacji hydraulicznej, aby zapewnić sobie bezproblemowe użytkowanie na długie lata. Niniejszy artykuł dostarczy wszystkich niezbędnych informacji.

Przygotowanie wanny przed podłączeniem do instalacji hydraulicznej

Pierwszym krokiem jest przykręcenie nóżek do dna wanny. Z łatwością można zidentyfikować miejsca przewidziane na nóżki przez producenta. Są one dokładnie zaznaczone w instrukcji. Dodatkowo rozpoznać je można po tym, że dno w tym miejscu jest specjalnie wzmocnione. Jeżeli wanna posiada gotową obudowę należy przykręcić do niej odpowiednie zatrzaski, dzięki którym zamocuje się panel obudowy.

W kolejnym kroku należy ustawić wannę w wyznaczonym przez nas miejscu w celu zaznaczenia na ścianie wysokości jaką będzie miała obudowa. W tym miejscu znajdować się będzie dolna krawędź obrzeża naszej wanny. Wcześniej jednak trzeba się upewnić, że wanna nie stoi krzywo. Pamiętajmy, że długość nóżek można regulować, wykręcając lub wkręcając jej stopki, które zazwyczaj wykonane są z plastiku. Po wyregulowaniu nóżek należy sprawdzić za pomocą poziomicy czy wanna stoi prosto.

Kolejnym krokiem jest przymocowanie specjalnych zaczepów, które zagwarantują, że wanna nie odsunie się od ściany. W tym celu należy narysować na ścianie linie, które wyznaczą poziom górnej krawędzi obudowy wanny. Przykładając do nich zaczep wyznacza się miejsca, w których znajdą się kołki mocujące. Na każdy bok wanny przypada po dwa uchwyty, które muszą znaleźć się dość blisko naroży.

Wiercąc otwory na zaczepy, można natknąć się na problem ślizgania się wiertła po płytkach. Aby tego uniknąć warto zrobić w płytkach delikatne wgłębienia. W tym celu można użyć np. punktaka. Należy również pamiętać, aby nie używać udaru podczas przebijania się przez płytkę – w przeciwnym razie ryzykujemy powstanie pęknięć i rys na płytkach. Do wywierconych otworów wkłada się korki rozporowe i mocuje uchwyty.

W kolejnym kroku należy przymocować zestaw automatycznego korka z przelewem do otworu w dnie wanny. Pod otwór odpływowy podkłada się korek, a od góry nakłada się sitko, które dokręca się śrubą do korpusu korka. Następnie do górnego otworu w wannie należy przyłożyć przelew, uważnie monitorując, czy uszczelka jest ułożona poprawnie.

Z drugiej strony nakłada się i przykręca nakrętkę, a w jej otwór wciska pokrętło sterujące korkiem.  Aby sprawdzić, czy korek się unosi, należy włożyć go do odpływu i obracać pokrętło. Odpowiednia regulacja może wymagać zmiany długości śruby, która podpiera korek. Tak przygotowaną wannę można podłączyć do instalacji hydraulicznej.

Podłączenie do instalacji hydraulicznej

Aby podłączyć wannę do instalacji hydraulicznej należy odpowiednio ją ustawić i zaczepić jej krawędzie o uchwyty, które znajdują się już w ścianach. Następnie trzeba złożyć ze sobą wszystkie elementy układu odpływowego, sprawdzając jaka długość rury odpływowej będzie wystarczająca. Pamiętajmy, że musi być ona wsunięta w kielich na głębokość około 5 centymetrów. Taką rurę odpływową należy następnie odpowiednio dociąć za pomocą piły przeznaczonej do cięcia metalu, usunąć nożykiem wszelkie zadziory z krawędzi i wygładzić powierzchnię za pomocą papieru ściernego.

Rura odpływowa powinna zostać w następnym kroku umieszczona w kielichu podejścia kanalizacyjnego, który znajduje się w ścianie. Do rury wsuwa się rurę załączoną w zestawie odpływowym. Drugi koniec łączy się z korpusem korka wanny, dokręcając w tym celu nakrętkę. Następnie należy nalać wodę do wanny i dokładnie sprawdzić, czy wszystkie połączenia, w tym przelew, mają odpowiednią szczelność.

Ostatni krok to już nałożenie obudowy wanny mocowanej na zatrzaski i uszczelnienie miejsca styku wanny ze ścianami silikonem sanitarnym.

Jak widać, sam proces montowania wanny może wydawać się skomplikowany i pracochłonny. Niemniej jednak postępując zgodnie z instrukcją i wykonując wszystkie czynności dokładnie i starannie jesteśmy w stanie samodzielnie zamontować wannę, gwarantując jej bezproblemowe użytkowanie.

Dagmara Szulc
Dagmara Szulc zajmuje się aranżacją wnętrz i ogrodów. Specjalizuje się w projektowaniu przestrzeni mieszkalnych i ogrodowych, łącząc estetykę z funkcjonalnością.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Tworzenie harmonijnego przestrzeni: Połączenie salonu i jadalni w jedno pomieszczenie
Tworzenie harmonijnego przestrzeni: Połączenie salonu i jadalni w jedno pomieszczenie
Odkryj unikalne pomysły i praktyczne porady na połączenie salonu i jadalni, tworząc jednolitą, funkcjonalną i harmonijną przestrzeń w swoim domu.
Ostatnie wpisy