Urządzanie małej łazienki w taki sposób by była praktyczna i funkcjonalna jest niełatwym zadaniem. Punktem wyjścia do rozpoczęcia jakichkolwiek prac jest stworzenie projektu na papierze lub za pomocą programu komputerowego. Chociaż Polacy coraz częściej przy projektowaniu i urządzaniu wnętrz decydują się na korzystanie z usług profesjonalistów, można to zrobić samemu. Aby to zrobić potrzeba trochę kreatywności, wolnego czasu i poznania kilku podstawowych zasad projektowania.
Bez względu na wymiary, w każdej łazience musi znaleźć się umywalka, muszla klozetowa oraz prysznic lub wanna. Jeżeli ilość miejsca jest wystarczająca, można również umieścić w niej pralkę. Jeżeli wymiary łazienki nie pozwalają na ulokowanie tego sprzętu, lepiej zdecydować się na przeniesienie sprzętu do innego pomieszczenia, zyskując w ten sposób sporo wolnej powierzchni. Planując rozmieszczenie urządzeń sanitarnych należy pamiętać o zapewnieniu pasa przestrzeni przed umywalką o szerokości przynajmniej 70 cm. Pas wolnej przestrzeni przed muszlą klozetową, brodzikiem lub wanną powinien wynosić minimum 75 cm. Dzięki zachowaniu tych wymiarów korzystanie z urządzeń sanitarnych będzie wygodne i funkcjonalne, zwłaszcza gdy z łazienki równocześnie korzystać będzie więcej niż jedna osoba.
Decydując się na wybór farb lub płytek ceramicznych do małej łazienki należy skorzystać z jasnych kolorów. Jasne barwy optycznie powiększają pomieszczenia. W małej łazience najlepiej sprawdzą się niewielkie płytki ceramiczne o gładkiej, połyskującej strukturze. Duże kafle chociaż są modne, w niewielkim wnętrzu nie będą wyglądać dobrze, podobnie jak płytki o bogatym wzornictwie, które mogą przytłaczać swym wyglądem. Jeżeli w łazience zamontowana zostanie kabina prysznicowa, warto aby jej ściany były wykonane z przejrzystego szkła. Zastosowanie szkła oszronionego sprawi, że łazienka będzie wydawać się mniejsza.
Urządzając małą łazienkę należy zwrócić uwagę na jej oświetlenie. Bardzo często w małych pomieszczeniach nie ma okien, a więc naturalnego źródła światła. Z tego powodu odpowiednie rozmieszczenie lamp jest niezwykle ważne i dużym stopniu wpływa na funkcjonalność oraz wygląd łazienki. Dobrym pomysłem jest montaż krawędziowego podświetlenia led, które świetnie rozświetla wnętrze, zapewniając efektowne i rozproszone światło.
Elementem, który znakomicie sprawdza się w małych łazienkach są lustra. Najlepszy efekt uzyskać można decydując się na lustro wbudowane w ścianę. Zdecydowanie lepiej jest postawić na jedno duże lustro niż kilka mniejszych. Dobrym pomysłem jest również montaż szafki z lustrem. Dzięki temu można za jednym razem powiększyć optycznie przestrzeń oraz uzyskać dodatkowe schowki.
Jeśli chodzi o szafki to tutaj osoba urządzająca małą łazienkę ma duże pole do popisu. Nowoczesne produkty nie tylko wyglądają efektownie, ale są także praktyczne i funkcjonalne. Idealne szafki do małej łazienki powinny posiadać dużą ilość mniejszych lub większych schowków. W przypadku, gdy na rynku nie da się znaleźć produktów pasujących do danej łazienki, warto postawić na szafki robione na zamówienie, dzięki którym można efektywnie zagospodarować nawet najmniejszą wnękę.