Kolorystyczne inspiracje w urządzeniu łazienki

Kolorystyczne inspiracje w urządzeniu łazienki
Jerzy Marchniewicz
Jerzy Marchniewicz
Łazienka
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Przy urządzaniu łazienki liczą się w głównej mierze aspekty funkcjonalne. Warto jednak przygotować to pomieszczenie tak, żeby było nie tylko wygodne, ale też dobrze się prezentowało. Dotyczy to także doboru kolorystyki. Tradycyjnym podejściem jest bazowanie na bieli, lecz dostępnych jest również wiele innych rozwiązań. Jakie inspiracje pod względem wykorzystywanych barw, będą na pewno warte rozważenia? 

Dlaczego kolorystyka w tym pomieszczeniu jest tak istotna? 

Przede wszystkim warto mieć świadomość, że poszczególne barwy w pewnym stopniu oddziałują na ludzki organizm. Dobiera się je zatem zgodnie z przeznaczeniem miejsca, ale też usposobieniem domowników. Niektóre będą pobudzały do działania, co może być bardzo ważne po porannym przebudzeniu. Inne ułatwiają zrelaksowanie się, co będzie cenne dla osób, które preferują długie, wieczorne kąpiele. Oprócz tego kolorystyka wpływa także na optyczne postrzeganie pomieszczenia. Jeśli pokój będzie zbyt jaskrawy, to z czasem stanie się przytłaczający i nieprzyjemny w użytkowaniu. Przesadna ilość ciemnych odcieni, może wpłynąć również na to, że łazienka będzie się wydawała mniejsza niż wskazuje na to metraż. 

Czerń

Choć to nietypowy wariant w kontekście aranżacji wnętrz, to w przypadku tych pomieszczeń zyskuje coraz większą popularność. Można się jednak na to zdecydować tylko przy dużej powierzchni. Istotne jest także przełamanie takiej kolorystyki poprzez kontrastującą biel lub inne jaśniejsze odcienie, choćby pomarańczowe lub czerwone. W tych kolorach mogą być dodatki czy sam sprzęt. Jeżeli ciemne barwy mają dominować w łazience, to warto postawić na odmiany grafitowe lub intensywnej szarości, a nie samą bezpośrednią czerń. W przeciwnym razie wnętrze mogłoby oddziaływać przygnębiająco. Odpowiednio zbilansowane, będzie się jednak prezentowało nowocześnie i bardzo ciekawie. 

Czerwień

Nie jest tajemnicą, że czerwień pobudza i zachęca do działania. Może też pomóc w stworzeniu romantycznego nastroju w takim pomieszczeniu. Użyta w nadmiarze, może się jednak stać męcząca, a z czasem wręcz irytująca. Przede wszystkim powinno się ją zatem stosować przy poszczególnych elementach, a jeżeli mają to być płytki czy farba na ścianie, to tylko w wyznaczonym fragmencie. Można je wykorzystać w pobliżu prysznica czy wanny, co powinno wzmocnić energetyczne oddziaływanie porannej kąpieli. Jeżeli czerwień ma się znajdować w pokoju w większym wymiarze, to lepiej decydować się na to tylko przy naprawdę dużym metrażu. 

Niebieski lub zielony

Te warianty mają podobny do siebie charakter oddziaływania – odświeżają wnętrze, uspokajają i sprzyjają relaksacji. W tym celu trzeba jednak wybierać delikatną, raczej stonowaną paletę. Dotyczy to w szczególności niebieskiego, gdyż ciemny granat może być chłodny i nadawać pomieszczeniu przygnębiającej atmosfery. Jasnoniebieskie odcienie dobrze sprawdzają się na dodatkach czy meblach, ale też wykorzystane na ścianach. Można je łączyć z bielą lub różnymi ciepłymi kolorami. Neutralna zieleń będzie się odpowiednio komponowała z naturalnymi barwami, a więc choćby drewnem czy płytkami stylizowanymi na piaskowy kolor. W takim pokoju można wtedy spokojnie wykorzystać także czarne elementy, lecz w ograniczonej formie, żeby nie zdominowały całego wystroju. 

Żółty i pomarańczowy

Kolejnym interesującym wyborem jest żółty lub mniej intensywne odcienie pomarańczowego. Szczególnie ten pierwszy znajduje zastosowanie w wielu aranżacjach łazienek. Rozjaśni i optycznie powiększy on wnętrze, więc może być stosowany także w małych pomieszczeniach. Ważną cechą tej barwy jest fakt, że jednocześnie pobudza do działania, ale również nie przeszkadza w odprężeniu się. Odmiany żółtego w łazience są też w zasadzie ponadczasowym rozwiązaniem. Ten kolor można wykorzystać na ścianach czy meblach, a dobrze skomponuje się choćby z białymi sprzętami. W kontekście pomarańczowego jest on bardziej energetyczny, lecz na dłuższą metę nie tak drażniący jak czerwień. Mimo wszystko lepiej wykorzystać go z umiarem, głównie w dodatkach lub przykładowo na jednej ze ścian, a nie w całym pokoju. 

Inne rozwiązania

W ostatnim czasie jednym z trendów jest stosowanie w łazience odcieni brązu. Są one dość neutralne i można je zestawić z różnymi innymi barwami, zarówno delikatnymi, jak i bardziej ożywczymi. Taki wybór wprowadzi do pomieszczenia atmosferę sprzyjającą uspokojeniu się i odprężeniu, choć nie pobudzi do aktywności w przypadku poranków. W połączeniu z beżami czy bielą, świetnie sprawdzi się jednak w pokoju urządzonym w klasycznym i eleganckim stylu. Innym modnym wyborem jest fiolet. Ten jest już zdecydowanie bardziej wyrazistym oraz dominującym kolorem, zwłaszcza w ciemniejszych odmianach. W połączeniu z bielą lub grafitem, czy przy zastosowaniu jaśniejszych odcieni, takich jak choćby lawendowy, doskonale nadaje się natomiast do nowoczesnej, a przy tym gustownej łazienki. Trzeba jednak uważać na nadmiar takich barw w pomieszczeniu, zwłaszcza przy niewielkim metrażu. W takiej sytuacji mógłby to powodować przygnębienie i być drażniące przy dłuższym użytkowaniu. 

Jerzy Marchniewicz
Jerzy Marchniewicz zajmuje się aranżacją wnętrz i pisaniem artykułów. Ukończył studia z zakresu architektury wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a nastepnie pracował w różnych biurach projektowych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Podajniki do mydła – dlaczego warto je stosować w łazience?
Podajniki do mydła – dlaczego warto je stosować w łazience?
Mydło jest jednym z podstawowych środków higieny osobistej, które codziennie używamy. Aby mydło było skuteczne, musi być dobrze przechowywane i podawane w wygodny sposób. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na stosowanie podajników do mydła w łazience. W tym artykule omówimy, dlaczego warto stosować podajniki do mydła w łazience i jakie są ich zalety.
Ostatnie wpisy