Urządzanie mieszkania może przyprawić nas o nie lada ból głowy. Bo aby dokonać wyboru spośród niezliczonej ilości mebli i dekoracji oferowanych przez sklepy z wyposażeniem wnętrz trzeba mieć przynajmniej pojęcie jaki styl do nas pasuje i w jakim będziemy czuli się dobrze na co dzień. I tak samo jak salon czy sypialnia ważną będzie toaleta. Czym więc kierować się przy doborze wnętrza? Oto krótki przewodnik po trzech najchętniej wykorzystywanych stylach:
Od kilku sezonów króluje w czasopismach wnętrzarskich i coraz częściej decydujemy się na niego w naszych wnętrzach. Pamiętajmy jednak, że jest bardzo specyficzny i wyrazisty, raczej dla osób odważnych i lubiących przepych. Nie każdy odnajdzie się w wytwornej stylistyce mebli i dodatków. Często wykorzystywane są tu połączenia bieli i połyskującej czerni z dodatkiem głębokiego, ciemnego odcienia fioletu, a nawet różu. Na ścianach pojawiają się motywy kwiatowe, czasami tłoczone tapety. Nieodłącznymi dodatkami będą tu ozdobne lustra ze srebrną lub złotą ramą, kryształowe oświetlenie, lustrzane lub lakierowane na wysoki połysk fronty szafek oraz wszelkiego rodzaju eleganckie dodatki – kryształowe karafki, posrebrzane mydelniczki a nawet świece w kunsztownych kandelabrach.
Styl vintage charakteryzuje się zamiłowaniem do minionych epok – nie jest tu sprecyzowane, którymi latami się zainspirujemy. Może to być odzwierciedlenie Belle epoque jak i szalonych lat 60. W zależności od naszej inspiracji wykorzystamy różne materiały, kolorystykę i dodatki. Pewnym jest, że postawimy tutaj na stylizowaną armaturę i ceramikę oraz elegancką przestrzeń. Jednak w przeciwieństwie do stylu glamour, będzie to przestrzeń spokojniejsza, nie przeładowana zdobieniami i ekstrawaganckimi dodatkami. Stawiamy tu raczej na interpretację przeszłości, eleganckie zdobienia, zadziwiającą armaturę z porcelanowymi wstawkami. W tym stylu wszystko zależy od nas – możemy postawić na bardziej stonowany i minimalistyczny wystrój ale dobrze widzianym jest też ekstrawagancja, dbałość o detal i eleganckie zdobienia.
To po prostu styl wielkomiejski, styl w którym dominują beton i metal a całość ma nam przywodzić na myśl hale fabryczne. Dominującym kolorem będą tu wszystkie odcienie szarości oraz bieli. Na ścianach pojawią się płytki imitujące kamienne płyty, beton lub metal albo po prostu płyty z betonu architektonicznego. Oświetlenie to po prostu duże kinkieto-żarówki czasem obudowane metalową ramą lub metalowe lampy a osobom, którym zależy na nadaniu prawdziwego industrialnego charakteru pozostaje poszukiwanie oryginalnych lamp przemysłowych, które można odnowić samemu lub oddać do renowacji. Ceramika i armatura będą proste, o surowym charakterze – można też eksperymentować z ceramiką zrobioną z metalu. Wiadomo też, że diabeł tkwi w szczegółach dlatego pamiętać trzeba o odpowiednim wyborze dodatków takich jak lustra czy elementy dekoracji wnętrz. Warto zainwestować w spójne stylistycznie metalowe haczyki i oprawy luster, które świetnie wpisują się w ten surowy styl loftu.