Szafki do łazienki – kryteria wyboru

Szafki do łazienki – kryteria wyboru
Dagmara Szulc
Dagmara Szulc
Do łazienki
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

To najtrudniejsze miejsce do zaaranżowania w mieszkaniu. Przestrzeni jest zazwyczaj mało, a wyobraźnię projektantów wnętrz często zabijają ograniczenia techniczne. Ale to może właśnie dzięki temu aranżując łazienkę, można pokazać swój charakter i – między innymi przez odpowiedni dobór mebli – wyeksponować swoją osobowość.

Pomieszczenia przeznaczone pod łazienkę są zazwyczaj przestrzeniami małymi i dość trudnymi do adaptacji. Narażone są na dużą wilgoć, wysokie temperatury i ogromne ilości pary wodnej. Często stosuje się tam również silnie żrące detergenty, które mogą oddziaływać także na szafki. Materiał, z którego są one wykonane musi być zatem impregnowany i odporny na wilgoć. Nie zaleca się stosowania mebli przeznaczonych do innych pomieszczeń, ponieważ mogą one „puchnąć”, a w najgorszym wypadku – również gnić. Przez szafki do łazienki należy rozumieć tę część wyposażenia, które można wnieść i łatwo zdemontować bez zaawansowanych robót budowlanych.

Zasady takie same jak wszędzie

Przy wyborze mebli do tego pomieszczenia pamiętać należy, iż obowiązują tam podobne zasady jak w przypadku innych wnętrz. Małą przestrzeń powiększą jasne meble, w przypadku większej – meble mogą być ciemniejsze. W łazienkach o niskiej wysokości optyczne podwyższenie sufitu uzyska się stosując szafki smukłe i wysokie (słupki), a kiedy miejsca jest więcej, jak w przypadku saloników kąpielowych – zastosowanie znajdą szerokie komody i długie blaty.

Materiał oraz fronty

Jeśli łazienka ma sprawiać wrażenie ciepłej i przytulnej najlepiej sprawdzą się szafki drewniane, oczywiście odpowiednio zaimpregnowane. Są one jednak trudniejsze w utrzymaniu. Fronty lakierowane na wysoki połysk pozwolą łatwiej zadbać o czystość. Z uwagi na niedużą powierzchnię oraz ograniczone możliwości adaptacyjne (rury wpustowe lub szachty odpływowe, które nie mogą być przenoszone w dowolne miejsce) warto rozważyć szafki na wymiar, które pozwolą na pełne wykorzystanie nieoczywistych przestrzeni. Takimi miejscami mogą być ściana nad toaletą czy nad pralką.

Otwarte czy zamknięte, szuflady czy półki

Wybierają szafki do łazienki klient może zdecydować się na półki otwarte lub zamknięte. Pierwsze z nich są trudniejsze w utrzymaniu, bo łatwiej gromadzą kurz, ale jednocześnie mogą pełnić ważną funkcję estetyczną pomieszczenia. Można na nich postawić gustowne świece, ozdobny wazon czy kolorowe ręczniki. Meble zamykane porządkują przestrzeń i są łatwiejsze w utrzymaniu. Zarówno w tych otwartych jak i zamkniętych uwzględnić należy wysokość półek. Łazienka to miejsce, gdzie trzyma się dużą ilość drobnych rzeczy i pozostawienie ich „na widoku” wzmacnia poczucie bałaganu i nieporządku.

Kupując meble czy też już je montując, należy wziąć pod uwagę różną wysokość półek: mniejsza wysokość – na kosmetyki, większa – na detergenty. Dla jednych oraz drugich przeznaczyć należy oddzielne miejsce. Powinny być one wyposażone w różnego rodzaju organizery na rzeczy typowo higieniczne takie jak waciki, patyczki do uszu, kosmetyki czy leki. Najwygodniejsze wydają się być szuflady, które zapewniają dostęp z góry. Kiedy w pomieszczeniu znajdzie się miejsce na słupek warto, by posiadał on wmontowany kosz na pranie, wtedy nie trzeba korzystać z wolnostojącego, które zajmuje miejsce i psuje estetykę.

Stojące czy podwieszane?

Jednym z podstawowych kryteriów kupna mebli jest to czy można je powiesić, czy postawić. Ostatecznie o wyborze któregoś wariantu decydują… kwestie techniczne. Aby umocować szafkę wiszącą ściana musi być najczęściej murowana, która będzie w stanie utrzymać taki mebel. Zwłaszcza, że często muszą pomieścić one ciężkie szklane butelki perfum czy inne kosmetyki. Półki podwieszane pozwalają łatwiej dbać o czystość podłóg, bo zapewniają pełen dostęp do powierzchni. Te stojące zaleca się tam, gdzie stosowane są ściany z płyt gipsowo-kartonowych, a jest to materiał powszechnie stosowany w aranżacji łazienek. Montaż wyposażenia wiszącego może być utrudniony, kiedy ściany są wyłożone twardymi i kruszącymi się płytkami np. gresem. 

Kilka słów o lustrach

Interesującym pomysłem rozwiązującym ciasnotę łazienki jest toaletka z lustrem. Lustro to służy nie tylko do przeglądania się w nim, ale również optycznie powiększa zazwyczaj nie za dużą przestrzeń. Najlepiej jeśli znajdzie się ono naprzeciwko wejścia. Interesującym rozwiązaniem może być lustrzana szafka złożone z trzech części, w którym dwie skrajne części mogą się otwierać (ważne, żeby do środka i w odwrotnych kierunkach), dzięki czemu uzyskać można funkcję toaletki i oglądać się z trzech stron.

Aranżację pomieszczeń do mycia można oczywiście zmienić, jednak ze względu na kwestie techniczne (szachty, odpływy, niewielka przestrzeń) możliwości adaptacyjne są ograniczone. Można to nadrobić odpowiednim doborem szafek. Nie należy bać się ryzyka, bo łazienkę urządza się dla siebie, a nie dla innych i to właściciele będą przebywać i korzystać z niej najczęściej. Przy odpowiednim doborze mebli może uda się nawet stworzyć domowe spa.

Dagmara Szulc
Dagmara Szulc zajmuje się aranżacją wnętrz i ogrodów. Specjalizuje się w projektowaniu przestrzeni mieszkalnych i ogrodowych, łącząc estetykę z funkcjonalnością.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zawiasy pasowe – jakie wybrać do Twoich mebli?
Zawiasy pasowe – jakie wybrać do Twoich mebli?
Odkryj różnorodność zawiasów pasowych i naucz się, jak wybierać te najodpowiedniejsze do Twoich drzwi i mebli. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze.
Ostatnie wpisy