Jak urządzić dużą łazienkę?

Jak urządzić dużą łazienkę?
homegardendesignideas
Akcesoria
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Duża łazienka jest marzeniem wielu osób, gdyż stwarza ogromne możliwości aranżacyjne. Warto przy tym pamiętać, że to również spore wyzwanie. Do urządzenia takiej przestrzeni trzeba podejść z rozwagą, żeby nie przeładować pomieszczenia nadmierną ilością wyposażenia i utrzymać funkcjonalność oraz przytulność takiego pokoju. Jak zabrać się za organizację większej powierzchni w łazience? 

Podział wnętrza i funkcjonalność

Obecnie odchodzi się od wyraźnego zaznaczania podziałów w pomieszczeniach, lecz warto subtelnie podzielić dużą łazienkę na strefy, umiejętnym rozmieszczeniem poszczególnych elementów wyposażenia. Z pewnością należy rozdzielić obszar sanitarno-kąpielowy (WC, umywalki, prysznic czy wannę) od strefy suchej, a więc rejonu wypoczynkowego. Poszczególne części powinny być jednak zorganizowane w tym samym stylu, żeby cała koncepcja była spójna. Taki podział przekłada się potem na komfort użytkowania pomieszczenia, a także ułatwia utrzymywanie jego czystości. Niektóre sprzęty wymagają częstszego czyszczenia niż inne, więc będzie to spore udogodnienie względem zachowania porządku.

Pod względem funkcjonalności istotne jest też to, żeby nie wypełnić łazienki nadmiarem sprzętu. Większy metraż zachęca do wykorzystania go w pełni, lecz przeładowanie pokoju wyposażeniem, sprawi, iż zatarte zostaną atuty związane z większą powierzchnią. Najlepiej umieścić w łazience tylko takie elementy, które będą naprawdę potrzebne. Pusta przestrzeń, zwłaszcza w środkowych rejonach pokoju, wpłynie korzystnie na wygląd wnętrza i przede wszystkim ułatwi swobodne przemieszczanie się po pomieszczeniu. 

Kolorystyka i oświetlenie

Choć większy metraż daje większą swobodę aranżacyjną, to mimo wszystko warto zdecydować się na pewną oszczędność kolorystyczną. Całość najlepiej jest utrzymać w odcieniach jednej barwy, raczej jasnej i neutralnej, jak kremowa biel czy beż. Minimalizm względem kolorów można natomiast nadrobić wybierając elementy z wzorami, o ciekawej strukturze czy zróżnicowanej powierzchni. W kontekście tej ostatniej dostępne są choćby płytki matowe, błyszczące czy strukturalne. W jednej łazience można wykorzystać nawet parę wariantów, wykorzystując je przy okazji do oddzielenia poszczególnych stref w pokoju. Dzięki temu całe wnętrze wygląda ciekawie, ale nie jest jednocześnie przeładowane kolorami, przez co mogłoby się wydawać przytłaczające i utrudniać odprężenie się. Doskonałym przełamaniem będą natomiast akcenty o bardziej wyrazistych barwach. Mogą to być fragmenty armatury czy po prostu dodatki, takie jak ozdoby, ręczniki lub akcesoria łazienkowe.

Bardziej jaskrawe kolory ożywią wtedy wnętrze, a w razie chęci zmiany otoczenia, można odświeżyć pomieszczenie wymieniając tylko takie mniejsze wyposażenie, bez konieczności większych prac remontowych. Przy dużej powierzchni ważne jest także oświetlenie. Najlepiej jeśli w pokoju znajdują się większe okna, gwarantujące naturalne światło, lecz oczywiście nie zawsze jest to możliwe. Warto zatem zadbać o wiele elementów oświetleniowych i zróżnicowane źródła jasności. Na pewno ą przyda się główna baza w postaci większych lamp sufitowych, ale do tego dobrze jest dobrać również elementy ścienne, które doświetlą poszczególne fragmenty pomieszczenia. Kluczowe będą te rejony, w których wykonywane są czynności kosmetyczne, a więc okolice toaletki, umywalki i wszelkich luster. Osoby, które lubią czytać książki podczas kąpieli, powinny też pomyśleć o specjalnej lampce przy wannie. 

Strefa wanny i prysznica

Jednym z największych atutów wiążących się z dużą łazienką, jest możliwość prostego rozstrzygnięcia standardowego dylematu między wanną i prysznicem. Przy takiej powierzchni można wybierać dowolne modele, także o większych wymiarach czy nawet warianty wolnostojące. Nie trzeba się też ograniczać do jednego sprzętu i można wstawić do pokoju zarówno kabinę, jak i wannę. Entuzjaści relaksacyjnych i leczniczych kąpieli mogą postawić również na wannę z hydromasażem, która zajmuje sporo miejsca, lecz przy większym metrażu nie będzie to stanowić problemu. 

Dobór wyposażenia

Dysponując większą przestrzenią można się pokusić także o dodatkowe elementy wyposażenia, które ułatwią codzienne funkcjonowanie. Z pewnością znajdzie się miejsce na użyteczny bidet. Doskonałym pomysłem będzie zamontowanie dwóch umywalek. To rozwiązanie, które pozwala rozładować poranne kolejki do łazienki przy większej ilości domowników. Do wyboru są podwójne modele ścienne czy montaż większego blatu i umieszczenia na nim dwóch umywalek nablatowych. Należy przy tym pamiętać o dobraniu odpowiedniego lustra, najlepiej na całą szerokość takiej podwójnej umywalki. Alternatywą może być zawieszenie obok siebie dwóch mniejszych luster. Przy dużym metrażu możliwe jest uczynienie z łazienki pokoju wielofunkcyjnego. W odpowiedniej odległości od urządzeń sanitarnych i kąpielowych, można zorganizować suchą strefę wypoczynkową. Umieszczony tam fotel czy leżak pozwoli na dodatkowe zrelaksowanie się po kąpieli. Dla pań ciekawym wyjściem będzie też wstawienie tam toaletki i utworzenie tym samym rejonu do przygotowywania makijażu.    

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
<strong>Narzuty na łóżka hotelowe – jakie są rodzaje i jak wpływają na wystrój wnętrza?</strong>
Narzuty na łóżka hotelowe – jakie są rodzaje i jak wpływają na wystrój wnętrza?
Narzuty na łóżka hotelowe to jeden z elementów, które wpływają na wystrój wnętrza i komfort pobytu gości. W tym artykule omówimy, jakie są rodzaje narzut na łóżka hotelowe, jak wpływają na wystrój wnętrza oraz jakie korzyści wynikają z ich stosowania.
Ostatnie wpisy