Płytki kuchenne mogą nadać pomieszczeniu nowego charakteru. Z kolei te źle dobrane mogą zepsuć nawet dobrze zaplanowany wystrój. W jaki sposób wybrać te najbardziej odpowiednie? Jakie są najciekawsze i najmodniejsze rozwiązania?
Klasyczne prostokątne płytki kuchenne o łagodnym wykończeniu i delikatnym białym kolorze zdominowały polskie wnętrza w ostatnich latach. Ich nazwa jest związana ze ścianami popularnego paryskiego metra. Z łatwością można dopasować je do stylu swojej kuchni, ponieważ są jednymi z najbardziej uniwersalnych rozwiązań dostępnych na rynku. Popularność tego produktu ma związek również ze spójnym stylem płytek metro z coraz bardziej lubianym stylem vintage – wypalone i szkliwione płytki swoim wyglądem przypominają te charakterystyczne dla wyposażenia kamienic i dawnych dworów. Na rynku można znaleźć nawet takie ręcznie formowane i wypalane.
Płytki cementowe o jasnej kolorystyce, pokryte niezwykłymi wzorami świetnie sprawdzą się jako dekoracja ściany nad blatem kuchennym. Niesamowicie ożywią, ocieplą minimalistyczne wnętrze, a przy okazji dodadzą mu odrobinę dynamiki. Wzorzyste płytki można zastosować jedynie jako fragment wystroju – tylko wokół „mokrej strefy” w kuchni, czyli nieopodal zlewu i zmywarki lub jako jasny „chodnik” w przestrzeni podłogi. Intensywne wzory płytek cementowych (z elementami kwiatowymi, geometrycznymi i orientalnymi) można łączyć ze sobą na różne sposoby. W tym wypadku motywem przewodnim może być kolor (różne wzory płytek w jednej tonacji barwnej) lub motyw (tylko płytki posiadające motyw kwiatów).
Płytki o charakterystycznym niebieskim kolorze towarzyszczącym historycznym, mitologicznym lub religijnym motywom są rozpoznawane przez ludność w każdym zakątku świata. Motywy orientalne, architektoniczne, które są na nich umieszczone zostały zaczerpnięte z portugalskiej mauretańskiej tradycji dekoracji. Płyty posiadają wiele atutów – zapierają dech w piersiach dzięki precyzjnym światłocieniom ręcznie malowanym, finezji roślinnych i geometrycznych wzorów, dekoracyjności i swojej nietuzinkowości. Projektanci wnętrz z całego świata wykorzystują ich atuty podczas urządzania pomieszczeń.
Cięższe, zarówno pod względem wyglądu, jak i montażu, wielkoformatowe płytki kamionkowe w ostatnich latach znacznie zyskują na popularności. Trudno się dziwić, ich obecność nadaje pomieszczeniu bardzo atrakcyjnego wyglądu. Porcelanowe płytki kamionkowe o nieco większym rozmiarze pozwalają na optyczne zminimalizowanie podziałów, które są niezbędne do położenia płytek na ścianie. Linie fug często „zagęszczają” powierzchnie na ścianie, co nie zawsze owocuje atrakcyjnym wyglądem w przypadku fornirowanych frontów kuchennych lub frontów drewnianych z deską lub panelami.
Duże kafelki kamionkowe i najmniejsze możliwe złącze dadzą efekt interesującej i jednolitej powierzchni ściany nad blatem. Jeśli zdecydujesz się na te o subtelnej, koronkowej strukturze, otrzymasz wówczas także majestatyczny układ, który będzie zmieniał się w zależności od kąta padania światła – dziennego lub sztucznego. To rozwiązanie zostało stworzone z myślą o romantycznych minimalistach. W połączeniu z gładkimi i jednolitymi frontami szafkowymi, płytki nadadzą Twojej kuchni wyjątkowego charakteru.
Sześciokątne płytki przypominające nieco plastry miodu podbijają serca dekoratorów wnętrz. Można układać je w różnych konfiguracjach (w jednym kolorze, w kontrastowych kolorach, fragmentarycznie lub w całej przestrzeni ściany). Są przeznaczone do zdobienia przestrzeni ściany nad blatem lub podłogami kuchennymi. Interesującym rozwiązaniem, które można zastosować w przypadku kuchni otwartej na salon jest podłoga z sześciokątnymi płytkami, które będą „się wkradać” w przestrzeń drewnianej podłogi salonu. W ten sposób powierzchnię kuchni i części wypoczynkowej – w salonie będą jednocześnie się przenikać i oddzielać, powiększając optycznie oba pokoje.
Wówczas, gdy zdecydujesz się na płytki kuchenne w jednolitym kolorze (np. szarym), bez problemu możesz urozmaicić przestrzeń nad blatem, łącząc ze sobą kafelki o rozmaitych kształtach (np. prostokątne z kwadratowymi). Warto spróbować również umiejscowić je w rzadko spotykany sposób, np. prostokątne płytki możesz ułożyć w jodełkę, tak jak parkiet. Dekorując to pomieszczenie w taki sposób będziesz potrzebować oczywiście nieco większej liczby płytek, ale efekt, który uzyskasz za pomocą niekonwencjonalnego traktowania klasycznych płytek do kuchni, upewni Cię w tym, że podjąłeś dobrą decyzję. Zachwyt rodziny i przyjaciół jest gwarantowany.
W wielu przypadkach, aby nadać wnętrzu świeżego wyglądu, wystarczy zastosować prostą sztuczkę, która polega na zmianie koloru fug. Bardzo dobrze wygląda to w przypadku klasycznych kafelek o jednolitym kolorze i kształcie. Kolorowe fugi nadadzą im charakteru. Tak urządzona kuchnia wyróżni się na tle innych.