Stół z krzesłami do jadalni. Jaki wybrać?

Stół z krzesłami do jadalni. Jaki wybrać?
Jerzy Marchniewicz
Jerzy Marchniewicz
Salon z jadalnią
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jadalnia to miejsce, które coraz częściej pojawia się także w mniejszych domach. Oddzielenie miejsca na spożywanie posiłku od kuchni ma swoje zalety, jednak przysparza problemy aranżacyjne.

Najważniejszym punktem jadalnianej aranżacji jest oczywiście stół. On stanowi serce całego wystroju i to od stołu należy zacząć wykończenie pomieszczenia od podstaw – stanowi bazę stylistyki wnętrza. Jednak znalezienie idealnego stołu wcale nie jest takie łatwe. Pod uwagę należy wziąć jego rozmiar, kształt, materiał, z którego został wykonany, a także swoje prywatne gusta. Podpowiadamy, jak wybrać stół do jadalni, by dobrze się prezentował i sprawdzał na co dzień.

Geometryczne i obłe kształty – kwestia nie tylko gustu

Chociaż wielu osobom wydaje się, że kwestia kształtu blatu ma znaczenie tylko i wyłącznie aranżacyjne, wcale tak nie jest – w końcu w przemyślanych wnętrzach nic nie dzieje się przypadkowo!

Okrągły stół sprawdzi się w małym pomieszczeniach, gdyż łatwiej ustawić wokół niego więcej krzeseł – łatwo jednak popaść w przesadę i wybrać taki, przy którym domownicy będą musieli się po prostu ściskać. Obłe kształty pasują również do wnętrz przytulnych, np. lekkiego boho. Prostokątne (i tak naprawdę wszystkie o ostrych, geometrycznych kształtach) lepiej prezentować się będą w przestrzeniach minimalistycznych i chłodnych.

Przelicz domowników… i dodaj gości!

Przy wyborze stołu należy brać pod uwagę ilość miejsca i ilość domowników, którzy na co dzień muszą się przy nim pomieścić. Czteroosobowa rodzina powinna zainwestować w stół na większą ilość osób – o ile pozwala jej na to ilość wolnej przestrzeni – gdyż warto na zapas uwzględniać w rachunkach niespodziewanych gości.

Aby każdy czuł się przy stole komfortowo i można było swobodnie rozłożyć zastawę, sztućce i potrawy, każda osoba przy stole powinna mieć dla siebie 70 cm szerokości blatu (przy stole prostokątnym). W przypadku okrągłego – średnica na 6 osób powinna mieścić się w przedziale 120 – 150 cm.

Funkcjonalność to podstawa

Funkcjonalność to podstawa każdej przemyślanej aranżacji. Dlatego przed zakupem jadalnianego stołu warto zastanowić się, czy najbardziej użyteczną opcją nie będzie stół rozkładany. Na co dzień nie zajmuje on o wiele więcej miejsca niż nierozkładany odpowiednik, który byś zakupił, jednak pozostaje możliwość goszczenia na obiedzie lub kolacji większej ilości osób – wystarczy wysunąć ze środka dodatkową część blatu. 

Nie zapominaj o estetyce (materiał)

Jak zostało powiedziane na początku, stół definiuje estetykę jadalni. Jest jej centralnym punktem, więc powinien pasować materiałem i kolorystyką do standardów wystroju. I właśnie dlatego w industrialnych klimatach sprawdzi się stół z litego drewna – może być nawet nierówne i pełne żłobień, niczym we wnętrzach rustykalnych – oparty na metalowym stelażu.

We wnętrzach skandynawskich sprawdzi się okrągły stół z jasnego drewna na prostych nogach o okrągłym przekroju – aby podkreślić delikatny charakter tych minimalistycznych wnętrz. A w całkowicie nowoczesnej jadalni możesz pozwolić sobie na stół ze szklanym blatem.

Zdj. główne: Infinite Views/unsplash.com

Jerzy Marchniewicz
Jerzy Marchniewicz zajmuje się aranżacją wnętrz i pisaniem artykułów. Ukończył studia z zakresu architektury wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a nastepnie pracował w różnych biurach projektowych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak skutecznie i bezpiecznie zabezpieczyć swój dom i ogród przed owadami latającymi?
Jak skutecznie i bezpiecznie zabezpieczyć swój dom i ogród przed owadami latającymi?
Zapewnij swojemu domowi i ogródowi skuteczną ochronę przed latającymi owadami. Poznaj bezpieczne metody, które pomogą Ci utrzymać owady z dala od Twojego gospodarstwa domowego.
Ostatnie wpisy