Jadalnia to miejsce, które coraz częściej pojawia się także w mniejszych domach. Oddzielenie miejsca na spożywanie posiłku od kuchni ma swoje zalety, jednak przysparza problemy aranżacyjne.
Najważniejszym punktem jadalnianej aranżacji jest oczywiście stół. On stanowi serce całego wystroju i to od stołu należy zacząć wykończenie pomieszczenia od podstaw – stanowi bazę stylistyki wnętrza. Jednak znalezienie idealnego stołu wcale nie jest takie łatwe. Pod uwagę należy wziąć jego rozmiar, kształt, materiał, z którego został wykonany, a także swoje prywatne gusta. Podpowiadamy, jak wybrać stół do jadalni, by dobrze się prezentował i sprawdzał na co dzień.
Chociaż wielu osobom wydaje się, że kwestia kształtu blatu ma znaczenie tylko i wyłącznie aranżacyjne, wcale tak nie jest – w końcu w przemyślanych wnętrzach nic nie dzieje się przypadkowo!
Okrągły stół sprawdzi się w małym pomieszczeniach, gdyż łatwiej ustawić wokół niego więcej krzeseł – łatwo jednak popaść w przesadę i wybrać taki, przy którym domownicy będą musieli się po prostu ściskać. Obłe kształty pasują również do wnętrz przytulnych, np. lekkiego boho. Prostokątne (i tak naprawdę wszystkie o ostrych, geometrycznych kształtach) lepiej prezentować się będą w przestrzeniach minimalistycznych i chłodnych.
Przy wyborze stołu należy brać pod uwagę ilość miejsca i ilość domowników, którzy na co dzień muszą się przy nim pomieścić. Czteroosobowa rodzina powinna zainwestować w stół na większą ilość osób – o ile pozwala jej na to ilość wolnej przestrzeni – gdyż warto na zapas uwzględniać w rachunkach niespodziewanych gości.
Aby każdy czuł się przy stole komfortowo i można było swobodnie rozłożyć zastawę, sztućce i potrawy, każda osoba przy stole powinna mieć dla siebie 70 cm szerokości blatu (przy stole prostokątnym). W przypadku okrągłego – średnica na 6 osób powinna mieścić się w przedziale 120 – 150 cm.
Funkcjonalność to podstawa każdej przemyślanej aranżacji. Dlatego przed zakupem jadalnianego stołu warto zastanowić się, czy najbardziej użyteczną opcją nie będzie stół rozkładany. Na co dzień nie zajmuje on o wiele więcej miejsca niż nierozkładany odpowiednik, który byś zakupił, jednak pozostaje możliwość goszczenia na obiedzie lub kolacji większej ilości osób – wystarczy wysunąć ze środka dodatkową część blatu.
Jak zostało powiedziane na początku, stół definiuje estetykę jadalni. Jest jej centralnym punktem, więc powinien pasować materiałem i kolorystyką do standardów wystroju. I właśnie dlatego w industrialnych klimatach sprawdzi się stół z litego drewna – może być nawet nierówne i pełne żłobień, niczym we wnętrzach rustykalnych – oparty na metalowym stelażu.
We wnętrzach skandynawskich sprawdzi się okrągły stół z jasnego drewna na prostych nogach o okrągłym przekroju – aby podkreślić delikatny charakter tych minimalistycznych wnętrz. A w całkowicie nowoczesnej jadalni możesz pozwolić sobie na stół ze szklanym blatem.
Zdj. główne: Infinite Views/unsplash.com